Honda prowadzi w WTCC po wygranej w Portugalii

dodano: 27.06.2017

Norbert Michelisz sięgnął po swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie, wygrywając wyścig FIA WTCC na ulicach Vila Real. Dwukrotnie na podium przed własnymi kibicami stanął jego kolega z ekipy Castrol Honda WTCC Team, Portugalczyk Tiago Monteiro, który awansował dzięki temu na prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Honda w PolsceStartujący swoją Hondą Civic WTCC z pole position do głównego wyścigu, Norbert utrzymał prowadzenie do samej mety, sięgając po szóste zwycięstwo w swojej karierze.

Wcześniej Węgier wywalczył siódme miejsce po starcie z dziesiątego pola do wyścigu otwarcia, perfekcyjnie wykorzystując przejazd przez nową sekcję zwaną jokerem. Punkty wywalczone w Portugalii pozwoliły mu na awans na czwarte miejsce w tabeli.

Ruszający z siódmego pola do wyścigu otwarcia, Tiago już po kilku zakrętach przebił się na czwarte miejsce, a następnie wykorzystał swojego jokera i zyskał dwie kolejne lokaty, finiszując na drugiej pozycji.

Po starcie do głównego wyścigu Portugalczyk awansował jeszcze wyżej, mijając linię mety na trzecim miejscu i sięgając po swoje szóste podium w tym sezonie. Pozwoliło mu ono na awans na fotel lidera klasyfikacji generalnej.

Ruszający z pole position do wyścigu otwarcia Ryo Michigami po raz pierwszy prowadził stawkę WTCC, ale nie był w stanie utrzymać tempa z powodu problemów z czujnikiem przepustnicy. Japończyk musiał ostatecznie wycofać się z rywalizacji po przebiciu opony i do głównego wyścigu ruszał z alei serwisowej, finiszując na 13. miejscu.

Honda w Polsce„Jestem bardzo zadowolony, ponieważ po starcie z pole position wiedziałem, że mamy tempo pozwalające na walkę o zwycięstwo – mówi Norbert Michelisz. - Potrzebowałem tej wygranej, aby wrócić do gry o tytuł. Start do wyścigu otwarcia nie był idealny, ale mieliśmy dobrą strategię, a joker pomógł mi awansować z dziesiątego na siódme miejsce. Start do głównego wyścigu był dużo lepszy, a ja mogłem kontrolować sytuację i ani przez chwilę nie czułem się zagrożony.”

„Cieszę się z dwóch podiów, które pozwoliły mi wrócić na czoło klasyfikacji generalnej – dodaje Tiago Monteiro. - Na takim torze jak Vila Real musisz startować z pierwszego rzędu jeśli chcesz walczyć o zwycięstwo, dlatego dwa podia to świetny wynik. Przez cały weekend auto spisywało się świetnie, co bardzo mi pomogło. Dziękuję zespołowi za wyśmienite przygotowanie samochodu oraz kibicom, którzy mnie dopingowali. To była dla mnie dodatkowa motywacja.”

„Prowadzenie wyścigu WTCC to świetne uczucie – przyznaje Ryo Michigami. - Szkoda, że trwało tak krótko. Miałem problem z czujnikiem przepustnicy i traciłem przyspieszenie na wyjściu z szykany. Wtedy uderzył we mnie błękitny samochód, co zakończyło się przebiciem opony. Niestety nie byliśmy w stanie naprawić auta w tak krótkim czasie, dlatego do głównego wyścigu musiałem startować z alei serwisowej. Mimo wszystko tak dobrze nie czułem się jeszcze w tym roku za kierownicą, a to daje mi dużo pewności siebie przed kolejnymi rundami.”

Honda w Polsce„Ten weekend potoczył się dla nas bardzo dobrze – mówi szef zespołu Alessandro Mariani. - Udowodniliśmy, że na tego typu torach nasze auto jest bardzo szybkie, a Norbi i Tiago zgarnęli sporo punktów. Cieszę się z wygranej Norbiego, ponieważ przez cały tydzień nie czuł się najlepiej i musiał bardzo ciężko pracować. Dwa podia Tiago to także wspaniały wynik, dzięki któremu na półmetku sezonu jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji. Przykro mi jedynie z powodu pecha Ryo. Awans w tabeli to jednak zastrzyk motywacji dla całej ekipy. Szczególnie po trudnej, ostatniej rundzie w Niemczech.”

„Dwa starty z pole position, zwycięstwo Norbiego i dwa podia Tiago to świetny wynik, który stawia nas na bardzo dobrej pozycji przed pozaeuropejską częścią sezonu – dodaje lider projektu WTCC w Hondzie, Ryuichi Furukawa. - Przykro mi z powodu Ryo, który miał szansę na dwa dobre wyniki. Pomimo problemów technicznych, pokazał on jednak najlepsze tempo do tej pory, więc nie możemy już doczekać się wyścigów w Argentynie.”

 

Wyniki

Wyścig 1

1. Mehdi Bennani
2. Tiago Monteiro
3. Thed Bjork
4. Tom Chilton
5. Nick Catsburg
-
7. Norbert Michelisz
NU Ryo Michigami

 
Wyścig 2

1. Norbert Michelisz
2. Thed Bjork
3. Tiago Monteiro
4. Nick Catsburg
5. Rob Huff
-
13. Ryo Michigami

 
Klasyfikacja generalna


1. Tiago Monteiro
2. Thed Bjork
3. Nick Catsburg
4. Norbert Michelisz
5. Mehdi Bennani
-
15. Ryo Michigami